sábado, 31 de dezembro de 2011

Dotykowa Paleta Barw

Disponível em http://youtu.be/-17nWf2FdcQRazem z cyklem radiowych audycji poświęconych audiodeskrypcji dzieł plastycznych z różnych epok, mamy przyjemność zaprezentować pierwszą w Polsce Dotykową Paletę Barw.
Powstała ona z myślą o nauczaniu barw dzieci i młodzieży niewidomej.
Przyjmując, że podstawą procesu malarskiego jest postrzeganie i odwzorowanie natężenia światła, paleta barw odwołuje się do zjawiska absorpcji, czyli pochłaniania fal świetlnych przez materię.

Za kryterium doboru barw zostało uznane podstawowe rozróżnienie przyjęte w malarstwie. W palecie znajdziemy zatem trzy kolory podstawowe: niebieski, żółty i czerwony. Każdemu z nich odpowiada inna faktura materiału. W celu ukazania stopnia absorpcji fal świetlnych przez materię, zostały one umieszczone pomiędzy barwą białą {tkanina o gęstym splocie, powierzchnia twarda, gładka}, która odbija całkowicie padające na nią promieniowanie - okruchy, oraz barwą czarną {tkanina puszysta, kosmata}, która pochłania wszystkie fale świetlne padające na powierzchnię, okruchy giną w kosmatej tkaninie}.

Dobór tkanin i faktur ma umożliwić rozpoznawanie barw chłodnych i ciepłych oraz stanowić punkt wyjścia do poznawania kolejnych barw.

W trakcie uczenia kolejnych barw możemy odwoływać się do natężenia wrażeń odczuwalnych za pomocą dotyku: faktury {miękkie, szorstkie, gładkie, aksamitne, szkliste, matowe, ciężkie, lekkie, wzorzyste}, temperatury (chłodne, ciepłe}, masy (płynna, rzadka, gęsta, rozciągliwa), kształtu (kulisty, kanciasty). Dzięki poszukiwaniom własnych wrażeń dotykowych, związanych z doświadczaniem barwy, dzieci dowiedzą się, że u każdego obserwatora barwa może wywołać odmienne wrażenia kolorystyczne w zależności od wielu czynników dodatkowych, takich jak np.: rodzaj oświetlenia [sztuczne, naturalne}, obecność innych barw w polu widzenia, w zasięgu dotyku.

Nauczanie barw ma pomóc w kształtowaniu wyobraźni plastycznej, a także w zrozumieniu sensu zmysłowego doświadczania dzieł sztuki i w ich samodzielnej interpretacji.

Opracowanie i wykonanie:
Barbara Szymańska - pedagog, Fundacja Audiodeskrypcja
Iwonna Borowik, Radosław Borowik - ART-US Pracownia Plastyczna
lektor: Marcin Laskowski - ECHO MMR
Dotykowa Paleta Barw jest częścią projektu "Obrazy słowem malowane. Radiowe spotkania z audiodeskrypcją sztuk plastycznych, nie tylko dla najmłodszych".

Projekt został zrealizowany przez Fundację Audiodeskrypcja we współpracy ze Stowarzyszeniem Edukacji Kulturalnej "WIDOK", dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.